Skrivskrin 17/1800-tal Ljusdal

814055

SKRIVSKRIN, 1700-tal, Ljusdal, bemålat, dekor av stiliserade blomsterslingor, marmorering, träskuret ornament inredning med fack höjd ca 22, 28x25 cm

Patina, senare tillkomna gångjärn

Ändringar/tillägg
Senare tillkomna gångjärn, äldre lagning bakre högra hörnet, mindre bortfall i medaljongen

Diverse, Samlarobjekt, Allmoge, Selected

Monter 6

Budhistorik (62 bud)
6264180
56 000
6264179
54 000
6264159
52 000
6264172
52 000
6264159
50 000

Slutpris SEK:
56 000
5 365 EUR, 6 300 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.