Anders Udd

815101

ANDERS UDD (född 1958): Förväntningar, signerad och numrerad Anders Udd, 40/50, gicleéprint, bladmått ca 36x43,5 cm

Anders Udd är utbildad vid Nyckelviksskolan, Idun Lovén Konstskola och Nordiska Konstskolan. Han kan beskrivas som en klassisk realistisk målare. Han utgår från verkligheten, men tar bort det som han inte anser nödvändigt för bilden. Ljussättningen har en central betydelse för att skapa stämningsläge, kontemplation; som ett fruset ögonblick innan något händer.

Konst, Grafik, Nutida

Rum 9, Vagga 2

Anders Udd

Budhistorik (13 bud)
6273927
850
6273908
6273925
750
6273908
700
6273693
650

Slutpris SEK:
850
81 EUR, 96 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.