Karmstol 1800-tal

843434

KARMSTOL, 1800-tal, empire, fanérad i mahogny, skuren dekor, sannolikt Baltikum, grön textilklädsel, sitthöjd 43 cm

PROVENIENS: Mauritz Philipson (1871-1948), verkställande direktör för Svenska Handelsbanken 1922-1923.

Fanérskador

Möbler, Stolar

Rum 4

Karmstol 1800-tal

Budhistorik (10 bud)
6507025
1 700
6502870
1 600
6507024
6502870
1 400
6507021
1 300

Slutpris SEK:
1 700
163 EUR, 191 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.