Skålfat 'Twin Fish' Kina 12/1300-tal

872484

SKÅLFAT, keramik, Kina, Song/Yuan dynastin, 12/1300-tal, celadonglasyr med reliefdekor av dubbla fiskar, diameter 12,5 cm

PROVENIENS:
Rektor Sture Nydell (1891-1986) och hans fru, Valborg Nydell (1905-2003). Införskaffad 1965 från den svenska samlaren Ostelius.

UTSTÄLLD:
Sung, Kinesisk keramik, ur rektor Sture Nydells samling. Röhsska Konstslöjdmuseet, 6 mars-11 april 1966, Göteborg

Slitage

Orientaliskt, Porslin, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (19 bud)
6875127
6 200
6867880
6 000
6867880
4 800
6866115
4 600
6863367
4 400

Slutpris SEK:
6 200
594 EUR, 698 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.