Flaskvas Kina Ming dynastin

872485

FLASKVAS, keramik, Kina, Ming dynastin (1368-1644), celadonglasyr med dekor i låg relief, höjd 22 cm

PROVENIENS:
Rektor Sture Nydell (1891-1986) och hans fru, Valborg Nydell (1905-2003). Införskaffad 1970 på ett auktionshus i Göteborg

Smärre nagg

Orientaliskt, Porslin, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Flaskvas Kina Ming dynastin

Budhistorik (40 bud)
6876150
7 800
6876153
7 600
6876150
7 400
6876010
7 200
6875847
7 000

Slutpris SEK:
7 800
747 EUR, 878 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.