Roland Schröder

911739

ROLAND SCHRÖDER (född 1932): David Bowie 1976 26/4 Stockholms Tennisstadion, signerad a tergo, 3/5, fotografi, bildmått ca 38,5x29 cm

HISTORIK:
Intresset för fotografi vaknade i slutet på 50-talet och förstärktes i och med medlemskap i Södra Leicaklubben, en klubb med duktiga och kända fotografer där bland annat Christer Strömholm blev en mentor som inspirerade och uppmuntrade talangerna. Intresset växte sig allt starkare genom allt från fotoexkursioner i Stockholmstrakten och klubbtävlingar till spännande resor med Christer till Paris och franska landsbygden. Det var bland annat just Christer Strömholm, men även Per Hasselrot som övertalade Roland att starta sin yrkesbana som fotograf.

Från reportage- och modefoto övergick jobben mer och mer till reklamfoto och i slutet av 60-talet var han en av Stockholms etablerade fotografer. Yrket och det aktiva engagemanget i Svenska Fotografers Förbund har genom åren tagit honom till många av världens hörn; från trånga grottgångar i fjällvärlden via obekväma sängar i Kina till lyxhotell på Manhattan och bejublade bildspels-kick-offer på Berns.

Roland har varit bekväm med att jobba i såväl avancerad studiomiljö som hängande ut från helikopter och att hitta tillfället på konserter. Uppdragen varierade genom åren från målande porträtt, nyskapande produktfotografering och skildringar av miljöer ur spännande fotografiska synvinklar. I och med bildspelens utveckling fick han även visa sina talanger i att kombinera ljud och bild, något som uppskattades av många kunder och fascinerade åskådare.

Fotografi, Pop/Rock

Roland Schröder

Budhistorik (10 bud)
7153997
7149601
2 800
7149601
2 400
7149600
7149599
550

Slutpris SEK:
315 EUR, 390 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.