Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 

Auctions Folk art (49)

 
628186
627573
628266
628437
SLAGBORD, 1700-tal, barock, stomme i furu, nitar och beslag ...
Estimate: 3 000 SEK
1 day left, 2019-03-27, 21:50
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 500 SEK
SLAKTBÄNK, 18/1900-tal, furu, höjd ca 52, 170x47 cm
Estimate: 1 500 SEK
1 day left, 2019-03-27, 21:55
Magasin 5, Stockholm
Bid: 950 SEK
VÄGGHÄNGSKÅP, 1800-tal, massiv ek, invändigt med ett ...
Estimate: 2 000 SEK
2 days left, 2019-03-28, 12:26
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 300 SEK
VÄGGHÖRNSKÅP, 1700-tal, ek, bemålad dekor på lådronterna, ...
Estimate: 4 000 SEK
2 days left, 2019-03-28, 13:32
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 2 800 SEK
 
628289
628016
628158
628049
KISTA,1700-tal, massiv ek, beslag i smide, höjd ca 53, ...
Estimate: 2 000 SEK
2 days left, 2019-03-28, 15:24
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 1 000 SEK
DALAHÄSTAR, 2 st, omkring år 1900, målad dekor, höjd ca ...
Estimate: 5 000 SEK
2 days left, 2019-03-28, 18:34
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 2 800 SEK
SLAGBORD, 1800-tal, originalbemålat, höjd ca 74, 98x30, ...
Estimate: 2 500 SEK
2 days left, 2019-03-28, 18:40
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 000 SEK
LÅS, 3 st, 1700-tal, smide, längd 10-16 cm
Estimate: 1 500 SEK
2 days left, 2019-03-28, 20:40
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 350 SEK
 
626975
627384
628220
628311
SKÄNK, 1800-tal, rödmålad, dörrpar med räfflade romber, ...
Estimate: 6 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 12:14
Makadamgatan 11, Helsingborg
Bid: 4 800 SEK
GÖRGEN ROKUS (verksam i Stockholm, 1726-1759), fat i tenn, ...
Estimate: 1 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 12:30
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 350 SEK
SKULTUNA, ljusstakar, 1 par, e stämplad no 41, mässing, ...
Estimate: 1 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 15:00
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 350 SEK
DEKORELEMENT/HALVKOLONNETT, ek, 1700-tal, barock, skuren ...
Estimate: 2 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 15:14
Magasin 5, Stockholm
Bid: 400 SEK
 
628353
628366
628405
628826
SKRIVPULPET, furu, Dalarna, 1830, bemålad i rött, med ...
Estimate: 2 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 15:26
Magasin 5, Stockholm
 
DEKORELEMENT, trä, Jämtland, 1700-talets mitt, rokoko, ...
Estimate: 2 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 15:30
Magasin 5, Stockholm
Bid: 400 SEK
KISTBORD/SKÄNK, furu, Norrbotten, 1700-talets slut, dörrar ...
Estimate: 3 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 15:42
Magasin 5, Stockholm
Bid: 300 SEK
BLOMHYLLA, 1800-tal, bemålad, höjd ca 82, 98x46 cm
Estimate: 1 500 SEK
3 days left, 2019-03-29, 16:18
Magasin 5, Stockholm
Bid: 750 SEK
 
628861
628801
628696
628680
STOLAR, 3 st, sengustavianska, rödmålade, ryggbricka med ...
Estimate: 4 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 16:32
Magasin 5, Stockholm
Bid: 850 SEK
MÖSSBORD, 17/1800-tal, furu, bemålat, låda i sargen, höjd ...
Estimate: 3 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 17:06
Magasin 5, Stockholm
Bid: 600 SEK
SLAGBORD, 1800-talets mitt, barock-stil, stomme i massiv ...
Estimate: 2 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 17:34
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 400 SEK
SKÅP, furu, 1700-talets slut, spegeldörr med bakomliggande ...
Estimate: 3 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 17:44
Magasin 5, Stockholm
Bid: 400 SEK
 
628775
628782
628757
628762
SKÅP, Österlen, daterat 1840, enligt uppgift målat av Fäns ...
Estimate: 6 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 18:10
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 100 SEK
DAMARMBETSBORD, sengustavianskt, furu, bemålat, skuren ...
Estimate: 4 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 18:14
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 300 SEK
MJÖLKSKÅP, 1800-talets första hälft, Norrbotten, ...
Estimate: 8 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 18:18
Magasin 5, Stockholm
Bid: 350 SEK
BYRÅ, 1800-talets första hälft, Hälsingland, ...
Estimate: 3 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 18:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: 2 200 SEK
 
628765
628778
628783
628792
BÄNK, 1700-tal, furu, beslag i smide, höjd ca 49, 134x41 cm
Estimate: 3 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 18:28
Magasin 5, Stockholm
Bid: 2 400 SEK
STOLAR, 4 st, sengustavianska, sk skrattstolar, bemålade, ...
Estimate: 12 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 18:32
Magasin 5, Stockholm
Bid: 5 200 SEK
BORD, 1800-talets första hälft, furu, bemålat, låda i ...
Estimate: 2 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 18:36
Magasin 5, Stockholm
 
KARMSTOL, senbarock, bemålad, skuren dekor, stoppad sits, ...
Estimate: 5 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 18:40
Magasin 5, Stockholm
Bid: 2 800 SEK
 
628860
628947
629286
628998
STOL, 17/1800-tal, Järvsö, spår av bemålning, sitthöjd ca ...
Estimate: 1 500 SEK
3 days left, 2019-03-29, 18:44
Magasin 5, Stockholm
Bid: 300 SEK
STOLAR, 2 st snarlika + 1 st, sengustavianska, bemålade, ...
Estimate: 2 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 19:02
Magasin 5, Stockholm
 
PANNA, med handtag i smide, FORMAR, 2 st, LOCK, 2 st, ...
Estimate: 1 500 SEK
3 days left, 2019-03-29, 19:08
Magasin 5, Stockholm
 
SKÅP, på benställning, 1700-tal, furu, beslag i smide, ...
Estimate: 3 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 19:10
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 200 SEK
 
628840
628837
629291
628859
HYLLA, 1800-talets första hälft, furu, bemålad, höjd ca ...
Estimate: 2 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 19:34
Magasin 5, Stockholm
Bid: 750 SEK
SÄNG, 1800-talets första hälft, furu, bemålad i blått med ...
Estimate: 3 000 SEK
3 days left, 2019-03-29, 19:42
Magasin 5, Stockholm
 
SIDENBRODERI, Sytt af Ulrica Ch E: Lindblad 1826, ...
Estimate: 1 500 SEK
3 days left, 2019-03-29, 20:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: 500 SEK
KOMMOD, med tvättställ, bemålad plåt, omkring 1900, ...
Estimate: 1 500 SEK
3 days left, 2019-03-29, 20:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: 300 SEK
 
629209
627222
628489
629212
BOCKBORD, 1700-tal, allmoge, furu, rektangulär skiva, höjd ...
Estimate: 6 000 SEK
4 days left, 2019-03-30, 17:06
Magasin 5, Stockholm
 
KLOCKSKÅP, 1800-tal, sengustaviansk, bemålat, räfflad ...
Estimate: 5 000 SEK
4 days left, 2019-03-30, 17:27
Magasin 5, Stockholm
Bid: 6 000 SEK
SKRIVPULPET, 1700-talets slut, gustaviansk, skuren dekor av ...
Estimate: 3 000 SEK
4 days left, 2019-03-30, 19:35
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 100 SEK
BOCKBORD, 1800-tal, allmoge, bemålat, rektangulär betsad ...
Estimate: 4 000 SEK
4 days left, 2019-03-30, 20:07
Magasin 5, Stockholm
Bid: 3 600 SEK
 
 
 
Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK