Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 

Auctions Furniture (373)

Subcategories: All auctions, Lounge chairs , Shelving , Office furniture , Dining tables, Dining room furniture , Cabinets, chests of drawers  , Coffee tables, occasional tables , Sofas, Chairs , Other furniture 
 
520923
517345
521112
521102
BRUNO MATHSSON, matbord/konferensbord, Superellips, björk, ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
3 minutes left, 2018-02-19, 17:00
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 2 000 SEK
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, bänk/bord, Puunveisto Oy ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
35 minutes left, 2018-02-19, 17:32
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 000 SEK
KAI KRISTIANSEN, matgrupp, 5 dlr, Danmark, teak, bestående ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
51 minutes left, 2018-02-19, 17:48
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 5 200 SEK
VÄGGPANEL, 1700-tal, enligt uppgift från kyrka i Uppland, ...
Estimate: SEK 10 000 SEK
1 hour 19 minutes left, 2018-02-19, 18:16
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 600 SEK
 
521072
521070
521061
517343
KARMSTOL, Yngve Ekström, "Arka", blåmålad, sitthöjd 36 cm
Estimate: SEK 1 500 SEK
1 hour 43 minutes left, 2018-02-19, 18:40
Geijersgatan 14, Gothenburg
Bid: SEK 1 700 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, mahogny, 1800-talets andra kvartal, ...
Estimate: SEK 15 000 SEK
2 hours 33 minutes left, 2018-02-19, 19:30
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 11 500 SEK
BRUNO MATHSSON, "Mirja" karmstolar, 3 st, djuphäftat grön ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
2 hours 51 minutes left, 2018-02-19, 19:48
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 200 SEK
SVENSKA MÖBELFABRIKERNA, byrå och stolar 2 st., Swedish ...
Estimate: SEK 8 000 SEK
3 hours 18 minutes left, 2018-02-19, 20:15
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 000 SEK
 
520438
521060
520421
520585
SPELBORD, fanerat i mahogny, 1800-talets slut, höjd ca 77, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
3 hours 30 minutes left, 2018-02-19, 20:27
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 300 SEK
BRUNO MATHSSON,"Mirja" karmstolar, 1 par, djuphäftat grön ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
3 hours 51 minutes left, 2018-02-19, 20:48
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 100 SEK
MÅNBORD, fanerat i mahogny, 1800-tal, nyrenässans, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
4 hours 15 minutes left, 2018-02-19, 21:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 750 SEK
STOLAR, 7 st, 1900-talets första hälft, empirestil, björk, ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
4 hours 36 minutes left, 2018-02-19, 21:33
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 450 SEK
 
521403
521326
521209
521284
HERRBETJÄNT, Fratello Reguitti, Italien, beslag i mässing, ...
Estimate: SEK 1 000 SEK
17 hours 36 minutes left, 2018-02-20, 10:33
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 900 SEK
BYRÅ, 1960-tal, fanerat i teak, 4-lådig, runda integrerade ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
17 hours 51 minutes left, 2018-02-20, 10:48
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 550 SEK
HATTHYLLA, jugend, omkring 1900, vitmålad, längd 135 cm
Estimate: SEK 1 200 SEK
18 hours 3 minutes left, 2018-02-20, 11:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 350 SEK
GRANGE, 8 stolar, empirestil, 1900-talets andra hälft, ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
18 hours 12 minutes left, 2018-02-20, 11:09
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 400 SEK
 
521411
521423
521264
521197
SIDOBORD, Danmark, 1900-talets mitt, ek och glas, ca 60x60 ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
18 hours 18 minutes left, 2018-02-20, 11:15
Baltzarsgatan 6, Malmoe
 
HANS. J WEGNER, vägghyllor 4 st., Ry Möbler, massiv ek, ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
18 hours 24 minutes left, 2018-02-20, 11:21
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 000 SEK
KARL-ERIK EKSELIUS, "Mondo", karmfåtöljer, 1 par, för JOC ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
18 hours 30 minutes left, 2018-02-20, 11:27
Magasin 5, Stockholm
 
CARL MALMSTEN, skänk, Bodafors, 1900-talets andra hälft, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
18 hours 36 minutes left, 2018-02-20, 11:33
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 200 SEK
 
521261
521343
521337
521265
SOFFA, vitbemålad med gulddetaljer, gustaviansk stil, ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
18 hours 42 minutes left, 2018-02-20, 11:39
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 800 SEK
CHARLES & RAY EAMES, "Plastic Armchair DAW", för Vitra, ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
18 hours 48 minutes left, 2018-02-20, 11:45
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 2 200 SEK
BUFFÉ, 1920-tal, barockstil, betsad björk och flambjörk, ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
19 hours 3 minutes left, 2018-02-20, 12:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 800 SEK
BRUNO MATHSSON, "Jetson", fåtöljer, 1 par, Dux, klädsel i ...
Estimate: SEK 12 000 SEK
19 hours 9 minutes left, 2018-02-20, 12:06
Baltzarsgatan 6, Malmoe
Bid: SEK 19 000 SEK
 
521317
521188
521422
521357
JONAS LINDVALL, "Miss Holly", stol, vitbestad massiv bok, ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
19 hours 15 minutes left, 2018-02-20, 12:12
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 1 600 SEK
FÅTÖLJER, 2 st, design Piero Lissoni, Living divani, kromad ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
20 hours 3 minutes left, 2018-02-20, 13:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 400 SEK
SKÅP, 1800-talets första hälft, rödmålat, imitationsmåleri, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
20 hours 15 minutes left, 2018-02-20, 13:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 500 SEK
RITBORD, 1950-tal, Nike Eskilstuna, stomme i lackerat järn, ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
20 hours 21 minutes left, 2018-02-20, 13:18
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 500 SEK
 
521283
520896
521321
521408
MATBORD, regencystil, 1900-tal, skivan fanerad i idegran, ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
20 hours 42 minutes left, 2018-02-20, 13:39
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 8 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Nordiska Kompaniet, 1920-tal, mahogny, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
21 hours 15 minutes left, 2018-02-20, 14:12
Baltzarsgatan 6, Malmoe
Bid: SEK 350 SEK
ARNE JACOBSEN, "Droppen", stol, för Fritz Hansen, sits i ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
21 hours 24 minutes left, 2018-02-20, 14:21
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 1 700 SEK
CARL MALMSTEN, skåp, "Calmare Nyckel", ek, nyckelskyltar i ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
21 hours 30 minutes left, 2018-02-20, 14:27
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 400 SEK
 
521442
521330
521342
521239
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets mitt, Chesterfieldmodell, ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
21 hours 36 minutes left, 2018-02-20, 14:33
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 5 400 SEK
VITRINSKÅP, England, omkring 1900-talets mitt, med tre ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
21 hours 48 minutes left, 2018-02-20, 14:45
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 450 SEK
HÖRNSKÅP, 1930-tal, ek, skuren dekor i form av St Göran och ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
21 hours 54 minutes left, 2018-02-20, 14:51
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 450 SEK
BORD, med klaffar, England, fanérat i mahogny, lådor i ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
22 hours 6 minutes left, 2018-02-20, 15:03
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
 
521446
521253
521291
520319
SOFFA, 1900-talets mitt, Chesterfieldmodell, skinn, längd ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
22 hours 21 minutes left, 2018-02-20, 15:18
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 3 600 SEK
CHIFFONJÉ, ca 1900, gustaviansk stil, fanerad i ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
22 hours 27 minutes left, 2018-02-20, 15:24
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
SEKRETÄR, rokoko, fanerad med olika träslag bl.a. valnöt, ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
22 hours 39 minutes left, 2018-02-20, 15:36
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 3 200 SEK
ANIKA REUTERSWÄRD, "Gustav", matbord, massiv oljad ek, ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
22 hours 51 minutes left, 2018-02-20, 15:48
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 500 SEK
 
 
 
Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 
Stockholms Auktionsverk Online