Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 

Auctions Furniture (384)

Subcategories: All auctions, Children’s furniture , Lounge chairs , Shelving , Office furniture , Dining tables, Dining room furniture , Cabinets, chests of drawers  , Coffee tables, occasional tables , Lounge suites, Sofas, Chairs , Other furniture 
 
706812
706813
706913
706919
SLAGBORD, England, 1900-tal, mahogny, ovala slag, ...
Estimate: 4 000 SEK
4 minutes left, 2019-12-06, 11:08
Linnégatan 21, Norrköping
 
STOLAR, 6 st, senbarockstil, 1900-talets första hälft, ...
Estimate: 5 000 SEK
6 minutes left, 2019-12-06, 11:10
Linnégatan 21, Norrköping
Bid: 700 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, modell Pernilla 69, stomme i ...
Estimate: 3 000 SEK
20 minutes left, 2019-12-06, 11:24
Makadamgatan 11, Helsingborg
Bid: 1 500 SEK
HATTHYLLA, 1900-talets mitt, kromad metall, längd ca 100, ...
Estimate: 1 500 SEK
26 minutes left, 2019-12-06, 11:30
Linnégatan 21, Norrköping
Bid: 300 SEK
 
707920
708782
708832
708838
YNGVE EKSTRÖM, fåtöljer ett par samt fotpall, Lamino, ...
Estimate: 6 000 SEK
1 hour 18 minutes left, 2019-12-06, 12:22
Makadamgatan 11, Helsingborg
Bid: 4 000 SEK
SKÅP, 1700-tal, barock, ek, 2 lådor i sarg, invändigt med 2 ...
Estimate: 8 000 SEK
1 hour 36 minutes left, 2019-12-06, 12:40
Makadamgatan 11, Helsingborg
Bid: 6 200 SEK
HÄNGSKÅP, allmoge, 1800-tal, senare bemålning, höjd ca 61, ...
Estimate: 1 200 SEK
1 hour 56 minutes left, 2019-12-06, 13:00
Makadamgatan 11, Helsingborg
Bid: 1 000 SEK
SKRIN, allmoge, 17/1800-tal, ek, smidesbeslag, höjd ca 25, ...
Estimate: 1 500 SEK
1 hour 58 minutes left, 2019-12-06, 13:02
Makadamgatan 11, Helsingborg
Bid: 750 SEK
 
708934
708942
708953
709174
STOLAR, 1 par, teak, 1900-talets mitt, sitthöjd ca 44 cm
Estimate: 1 500 SEK
2 hours 12 minutes left, 2019-12-06, 13:16
Linnégatan 21, Norrköping
Bid: 300 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft, bronserad, skivor av ...
Estimate: 800 SEK
2 hours 22 minutes left, 2019-12-06, 13:26
Linnégatan 21, Norrköping
Bid: 300 SEK
TRÄDGÅRDSSOFFA, gjutjärn, modern tillverkning, gavlar med ...
Estimate: 1 200 SEK
2 hours 32 minutes left, 2019-12-06, 13:36
Linnégatan 21, Norrköping
Bid: 450 SEK
BORD, Louis XVI stil, 1900-talets början, fanérat i ...
Estimate: 1 000 SEK
2 hours 56 minutes left, 2019-12-06, 14:00
Makadamgatan 11, Helsingborg
Bid: 600 SEK
 
709179
709211
709713
709717
KISTA, Allmoge, daterad 1827, höjd ca 30, 58 x 40 cm
Estimate: 800 SEK
2 hours 58 minutes left, 2019-12-06, 14:02
Makadamgatan 11, Helsingborg
Bid: 300 SEK
MATBORD, 1800-tal, ben med hjultrissor, iläggsskivor ...
Estimate: 1 000 SEK
2 hours 60 minutes left, 2019-12-06, 14:04
Makadamgatan 11, Helsingborg
Bid: 1 300 SEK
SIDOBORD, Zeus, Console Slim, design Maurizio Peregalli, ...
Estimate: 300 EUR
3 hours 24 minutes left, 2019-12-06, 14:28
Södra kajen 14, Helsingfors
Bid: 240 EUR
VITRINSKÅP, metallram, 90 x 45 cm, höjd 156 cm.
Estimate: 400 EUR
3 hours 26 minutes left, 2019-12-06, 14:30
Södra kajen 14, Helsingfors
Bid: 200 EUR
 
710152
710153
710304
710321
BADKARSSOFFA, bemålad, omkring år 1900, gustaviansk stil, ...
Estimate: 3 000 SEK
4 hours 6 minutes left, 2019-12-06, 15:10
Magasin 5, Stockholm
Bid: 300 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, bemålade, 1800-tal, gustaviansk stil, ...
Estimate: 5 000 SEK
4 hours 10 minutes left, 2019-12-06, 15:14
Magasin 5, Stockholm
Bid: 550 SEK
JOSEF FRANK, fåtölj, Svenskt Tenn, modellnummer 568, ...
Estimate: 15 000 SEK
4 hours 18 minutes left, 2019-12-06, 15:22
Magasin 5, Stockholm
Bid: 6 800 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig ...
Estimate: 8 000 SEK
4 hours 20 minutes left, 2019-12-06, 15:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: 13 000 SEK
 
710343
710394
710423
710463
DAMSKRIVBORD och PALL, rokokostil, 1900-talets första ...
Estimate: 2 500 SEK
4 hours 24 minutes left, 2019-12-06, 15:28
Magasin 5, Stockholm
Bid: 3 000 SEK
PIEDESTALER, 1 par, omkring 1900, Gustavasberg, majolika, ...
Estimate: 4 000 SEK
4 hours 28 minutes left, 2019-12-06, 15:32
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 300 SEK
JOSEF FRANK, klaffbord, Svenskt tenn, mahognyfanér, med ...
Estimate: 1 500 SEK
4 hours 32 minutes left, 2019-12-06, 15:36
Magasin 5, Stockholm
Bid: 450 SEK
BÖRGE LINDAU & BO LINDECRANTZ, stolar, 3 st, Lammhult, ...
Estimate: 2 000 SEK
4 hours 36 minutes left, 2019-12-06, 15:40
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 1 600 SEK
 
710470
710473
710515
710520
SNEDKLAFFSEKRETÄR, 1700-tal, senbarock, fanerad i valnöt, ...
Estimate: 3 000 SEK
4 hours 38 minutes left, 2019-12-06, 15:42
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 500 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-talets första hälft, Dalarna, polykromt ...
Estimate: 2 500 SEK
4 hours 40 minutes left, 2019-12-06, 15:44
Magasin 5, Stockholm
Bid: 3 000 SEK
CARL MALMSTEN, karmstol, "Ulfåsa", ek, lös sits, klädd i ...
Estimate: 1 000 SEK
5 hours 2 minutes left, 2019-12-06, 16:06
Magasin 5, Stockholm
Bid: 400 SEK
KARMSTOL, Kina, 1900-tal, skuren dekor, sitthöjd ca 53 cm
Estimate: 2 000 SEK
5 hours 8 minutes left, 2019-12-06, 16:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 000 SEK
 
710531
710539
710649
710556
THONET, stolar, 3 st. böjträ, sitsar i flätad rotting, ...
Estimate: 4 000 SEK
5 hours 14 minutes left, 2019-12-06, 16:18
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 3 600 SEK
ARNE JACOBSEN, 4 st "Liljan", även kallad "Måsen", ...
Estimate: 16 000 SEK
5 hours 22 minutes left, 2019-12-06, 16:26
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 14 500 SEK
CARL MALMSTEN, "Farmor", fåtölj, ben i bok, helstoppad ...
Estimate: 3 000 SEK
5 hours 24 minutes left, 2019-12-06, 16:28
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 1 500 SEK
ENGLESSON, fåtölj m. pall, gräddvit klädsel, lösa ...
Estimate: 2 000 SEK
5 hours 30 minutes left, 2019-12-06, 16:34
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 1 400 SEK
 
710632
710646
710653
710741
CARL MALMSTEN, "Herrgården", vitrinskåp, teak, Åfors ...
Estimate: 3 000 SEK
6 hours 16 minutes left, 2019-12-06, 17:20
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 1 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft, rokokostil, ...
Estimate: 2 500 SEK
6 hours 22 minutes left, 2019-12-06, 17:26
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 450 SEK
CARL MALMSTEN, "Samsas", soffa, formgivningsår 1960, grön ...
Estimate: 3 000 SEK
6 hours 24 minutes left, 2019-12-06, 17:28
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 1 600 SEK
SOFFA, 1900-tal, gustaviansk stil, svartlackerad stomme, ...
Estimate: 3 000 SEK
6 hours 56 minutes left, 2019-12-06, 18:00
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 2 200 SEK
 
710742
710743
710748
710751
BARSTOLAR, 1-par, 1900-tal, svartlackerad stomme, sitsar ...
Estimate: 1 500 SEK
6 hours 58 minutes left, 2019-12-06, 18:02
Slakthusgatan 22, Stockholm
 
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt, leopardsmönstrad klädsel i olika ...
Estimate: 2 000 SEK
6 hours 60 minutes left, 2019-12-06, 18:04
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 1 100 SEK
UTDRAGSOFFA, omkring 1900, bemålad, stoppad tygdyna, djup ...
Estimate: 2 000 SEK
7 hours 2 minutes left, 2019-12-06, 18:06
Magasin 5, Stockholm
Bid: 300 SEK
BÄNK, samtida, med förvaring, locket med randigt ...
Estimate: 2 500 SEK
7 hours 4 minutes left, 2019-12-06, 18:08
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 300 SEK
 
 
 
Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK