Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 

Auctions Furniture (522)

Subcategories: All auctions, Children’s furniture , Lounge chairs , Shelving , Office furniture , Dining tables, Dining room furniture , Cabinets, chests of drawers  , Coffee tables, occasional tables , Lounge suites, Sofas, Chairs , Other furniture 
 
885075
885114
882909
885081
SKRIVBORD, 1900-talets andra hälft, 3 lådor i sarg, ...
Estimate: 2 500 SEK
< 1 minute left, 2021-03-05, 10:21
Garnisonsgatan 16, Helsingborg
Bid: 350 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, mörkbetsade, skuren ...
Estimate: 1 500 SEK
7 minutes left, 2021-03-05, 10:27
Magasin 5, Stockholm
Bid: 650 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Jugend, karm i ek, conjacsfärgat läder, ...
Estimate: 2 000 SEK
22 minutes left, 2021-03-05, 10:42
Garnisonsgatan 16, Helsingborg
Bid: 400 SEK
STOLAR, 4 st, 1960-tal, troligen Danmark, stomme i ...
Estimate: 1 500 SEK
28 minutes left, 2021-03-05, 10:48
Garnisonsgatan 16, Helsingborg
Bid: 500 SEK
 
882750
884884
885169
882385
ANDERS HJELM, fåtölj, "Flow", Johanson Design, samtida, ...
Estimate: 2 000 SEK
43 minutes left, 2021-03-05, 11:03
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 3 200 SEK
STOLAR, 4 st, 1950/60-tal, teak samt svart klädsel i skinn, ...
Estimate: 3 000 SEK
55 minutes left, 2021-03-05, 11:15
Garnisonsgatan 16, Helsingborg
Bid: 1 700 SEK
BYRÅ, 1900-talets första hälft, bemålad, skiva i ...
Estimate: 2 000 SEK
58 minutes left, 2021-03-05, 11:18
Magasin 5, Stockholm
Bid: 3 800 SEK
CARL MALMSTEN, "Farmor", fåtölj, AB O. H. Sjögren, ...
Estimate: 15 000 SEK
1 hour 19 minutes left, 2021-03-05, 11:39
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 13 500 SEK
 
884955
885156
882447
885175
ERIK WØRTS, soffbord, "Brando", IKEA, 1960-tal, teakfanér, ...
Estimate: 2 500 SEK
1 hour 43 minutes left, 2021-03-05, 12:03
Garnisonsgatan 16, Helsingborg
Bid: 550 SEK
TABURETTER, 1 par, 1900-talets andra hälft, gustaviansk ...
Estimate: 2 000 SEK
2 hours 4 minutes left, 2021-03-05, 12:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 500 SEK
STOLAR, 2 st, 1700-tal, barock, stoppad sits och rygg, ...
Estimate: 3 000 SEK
2 hours 22 minutes left, 2021-03-05, 12:42
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 850 SEK
KARMSTOL, 1800-tal, rokokostil, bemålad, skuren dekor, ...
Estimate: 2 500 SEK
2 hours 40 minutes left, 2021-03-05, 13:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 500 SEK
 
885123
885667
882382
884982
ULLA CHRISTIANSSON, "Trippo", soffbord, Karl Andersson & ...
Estimate: 2 500 SEK
2 hours 46 minutes left, 2021-03-05, 13:06
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 100 SEK
YNGVE EKSTRÖM, ''Kurva'' vilstol, 1950-tal, formböjd bok, ...
Estimate: 2 000 SEK
2 hours 55 minutes left, 2021-03-05, 13:15
Garnisonsgatan 16, Helsingborg
Bid: 3 200 SEK
HYLLA, "Vipp 922", pulverlackerad aluminium, höjd 23, ...
Estimate: 1 500 SEK
3 hours 7 minutes left, 2021-03-05, 13:27
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 950 SEK
BOKHYLLA, 1960-tal, teakfanér, överdel med jalusi, 3 lådor ...
Estimate: 1 500 SEK
3 hours 16 minutes left, 2021-03-05, 13:36
Garnisonsgatan 16, Helsingborg
Bid: 350 SEK
 
882749
885880
882842
885498
ANDERS HJELM, fåtölj, "Flow", Johanson Design, samtida, ...
Estimate: 2 000 SEK
3 hours 22 minutes left, 2021-03-05, 13:42
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 3 200 SEK
HÖRNSKÅP, 1700-tal, furu, möjligen Norge, skuren dekor i ...
Estimate: 4 000 SEK
4 hours 4 minutes left, 2021-03-05, 14:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: 2 800 SEK
YNGVE EKSTRÖM, "Lamino" fåtölj med pall, Swedese, stomme i ...
Estimate: 6 000 SEK
4 hours 7 minutes left, 2021-03-05, 14:27
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 4 400 SEK
SOFFA, Mondo, svart skinn, etikettmärkt, längd ca 250, ...
Estimate: 2 000 SEK
4 hours 10 minutes left, 2021-03-05, 14:30
Garnisonsgatan 16, Helsingborg
Bid: 350 SEK
 
885862
882368
885185
885177
KUBBSTOL, av trädstam, 1800-tal, möjligen Norge, skuren ...
Estimate: 2 000 SEK
4 hours 40 minutes left, 2021-03-05, 15:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: 5 800 SEK
MATBORD, valnöt, med iläggsskivor, rokokostil, 1900-talets ...
Estimate: 2 000 SEK
5 hours 1 minutes left, 2021-03-05, 15:21
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 350 SEK
CHARLES & RAY EAMES, "EA 107", Vitra, kontorsstol, modellen ...
Estimate: 5 000 SEK
5 hours 10 minutes left, 2021-03-05, 15:30
Linnégatan 21, Norrköping
Bid: 4 600 SEK
VILSTOL, 1900-tal, smide, läderklädda karmar, totallängd ...
Estimate: 1 500 SEK
5 hours 13 minutes left, 2021-03-05, 15:33
Magasin 5, Stockholm
Bid: 550 SEK
 
882380
885037
885159
882982
HYLLA, "Vipp 922", pulverlackerad aluminium, höjd 23, ...
Estimate: 1 500 SEK
5 hours 25 minutes left, 2021-03-05, 15:45
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 500 SEK
BYRÅ, 1960-tal, 6 lådor, teakfanér, handtag i mässing, höjd ...
Estimate: 1 500 SEK
5 hours 28 minutes left, 2021-03-05, 15:48
Garnisonsgatan 16, Helsingborg
Bid: 650 SEK
TABURETTER, 1 par, 1900-talets andra hälft, gustaviansk ...
Estimate: 2 000 SEK
5 hours 43 minutes left, 2021-03-05, 16:03
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 600 SEK
STOLAR 5 st, gustavianska, två olika modeller, senare ...
Estimate: 5 000 SEK
5 hours 49 minutes left, 2021-03-05, 16:09
Slakthusgatan 22, Stockholm
 
 
883607
884801
883452
884876
SALONGSBORD, barockstil, 1900-tal, ek, skuren dekor, höjd ...
Estimate: 1 500 SEK
5 hours 58 minutes left, 2021-03-05, 16:18
Linnégatan 21, Norrköping
Bid: 400 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets andra hälft, stomme i ek, ...
Estimate: 2 000 SEK
6 hours 1 minutes left, 2021-03-05, 16:21
Garnisonsgatan 16, Helsingborg
Bid: 300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1800-talets andra hälft, mahogny, skuren ...
Estimate: 2 000 SEK
6 hours 13 minutes left, 2021-03-05, 16:33
Linnégatan 21, Norrköping
Bid: 1 000 SEK
FREDRIK SCHRIEVER-ABELN, soffbord, Danmark, 1960-tal, ...
Estimate: 3 000 SEK
6 hours 19 minutes left, 2021-03-05, 16:39
Garnisonsgatan 16, Helsingborg
Bid: 1 800 SEK
 
883966
885162
885126
884822
BYRÅ, 1900-talets mitt, troligtvis Danmark, fanérad med ...
Estimate: 4 000 SEK
6 hours 46 minutes left, 2021-03-05, 17:06
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 2 000 SEK
SKÅP, med vitrinöverdel, 2 dlr, 1900-talets andra hälft, ...
Estimate: 3 000 SEK
6 hours 52 minutes left, 2021-03-05, 17:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: 2 800 SEK
SKRIVBORD, 1900-talets första hälft, rokokostil, bemålat, ...
Estimate: 2 000 SEK
6 hours 55 minutes left, 2021-03-05, 17:15
Magasin 5, Stockholm
Bid: 3 400 SEK
FÅTÖLJ, 1950/60-tal, brickmärkt illum bolighus, Köpenhamn, ...
Estimate: 1 500 SEK
7 hours 4 minutes left, 2021-03-05, 17:24
Garnisonsgatan 16, Helsingborg
 
 
885646
884977
882833
882961
HERRBETJÄNT, Brevettato, Italien, 1900-talets andra hälft, ...
Estimate: 1 000 SEK
7 hours 16 minutes left, 2021-03-05, 17:36
Garnisonsgatan 16, Helsingborg
Bid: 550 SEK
BORD, 1900-talets andra hälft, skiva i ek, kromade ben, ...
Estimate: 2 000 SEK
7 hours 19 minutes left, 2021-03-05, 17:39
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 100 SEK
SOFFBORD, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft, skiva ...
Estimate: 1 000 SEK
7 hours 22 minutes left, 2021-03-05, 17:42
Slakthusgatan 22, Stockholm
 
ARNE JACOBSEN, karmstolar, 6 st, "Sjuan", Fritz Hansen, ...
Estimate: 8 000 SEK
7 hours 25 minutes left, 2021-03-05, 17:45
Garnisonsgatan 16, Helsingborg
Bid: 4 600 SEK
 
 
 
Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 
Stockholms Auktionsverk Online