Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 

Auctions Furniture (319)

Subcategories: All auctions, Lounge chairs , Shelving , Office furniture , Dining tables, Dining room furniture , Cabinets, chests of drawers  , Coffee tables, occasional tables , Lounge suites, Sofas, Chairs , Other furniture 
 
503213
503293
498504
503551
STOL, 1950-tal, "Bambi", formgiven av Rolf Rastad och Adolf ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
5 minutes left, 2017-11-23, 21:30
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 9 200 SEK
SÄNGGAVLAR, 2 st, 1800-talets slut, skuren dekor, vitmålad, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
15 minutes left, 2017-11-23, 21:40
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 550 SEK
BRUNO MATHSSON, "Karin", fåtölj, Dux, formgiven 1969, ...
Estimate: SEK 600 EUR
12 hours 47 minutes left, 2017-11-24, 10:12
Södra kajen 14, Helsingfors
Bid: SEK 360 EUR
ANTONIO CITTERIO & GLEN OLIVER LÖW, "Glossy", bord, ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
12 hours 59 minutes left, 2017-11-24, 10:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 200 SEK
 
503411
503606
503518
503419
HÄNGSKÅP, för hörn, 1700-tal, brunmålat, grönmålade ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
13 hours 15 minutes left, 2017-11-24, 10:40
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 650 SEK
KLÄDSKÅP, ca 1880, mahognyfanér, intarsiadekor, invändigt ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
13 hours 39 minutes left, 2017-11-24, 11:04
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 4 400 SEK
BOKSKÅP, 1900-talets mitt, sengustaviansk stil, fanérad i ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
13 hours 47 minutes left, 2017-11-24, 11:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 800 SEK
TRÄDGÅRDSSKULPTUR, 1900-talets första hälft, betong, i form ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
13 hours 59 minutes left, 2017-11-24, 11:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 800 SEK
 
503391
503524
503451
503495
YNGVE EKSTRÖM, "Lamino", fåtölj med fotpall, Swedese, ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
14 hours 7 minutes left, 2017-11-24, 11:32
Baltzarsgatan 6, Malmoe
Bid: SEK 4 400 SEK
SOFFA, 1900/2000-tal, svensk möbelproducent, svängd modell ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
14 hours 35 minutes left, 2017-11-24, 12:00
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 1 200 SEK
SKRIVBORD, 1800-tal, rokokostil, med låda i sargen, höjd ca ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
15 hours 3 minutes left, 2017-11-24, 12:28
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 600 SEK
LARSSON FURNITURE, stolar, 4 st, "Sadelöga", design ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
15 hours 15 minutes left, 2017-11-24, 12:40
Baltzarsgatan 6, Malmoe
 
 
503443
503642
503457
502414
SKÅP, med vitrinöverdel, 18/1900-tal, barockstil, ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
15 hours 35 minutes left, 2017-11-24, 13:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 700 SEK
SLAGBORD, omkring 1900, bemålat, höjd ca 77, 24x150, total ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
15 hours 47 minutes left, 2017-11-24, 13:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
BYRÅ, samtida, "Living Care", 6 lådor och 3 skåp, ek, höjd ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
15 hours 59 minutes left, 2017-11-24, 13:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 400 SEK
SOFFA, klädd i Svenskt Tenn tyget "Vägen" i vitt, höjd 70, ...
Estimate: SEK 5 000 SEK
16 hours 11 minutes left, 2017-11-24, 13:36
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 5 200 SEK
 
503450
503568
503517
503462
SKÅP, med vitrinöverdel, 1900-talets andra hälft, engelsk ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
16 hours 35 minutes left, 2017-11-24, 14:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
MATBORD, 2000-tal, specialtillverkat, bordsskiva i poppel ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
16 hours 43 minutes left, 2017-11-24, 14:08
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 4 000 SEK
BYRÅ, 1900-tal, rokokostil, 3-lådig, profilerad och ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
16 hours 55 minutes left, 2017-11-24, 14:20
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 300 SEK
KERSTIN HÖRLIN HOLMQVIST, soffa, ur möbelfamiljen ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
17 hours 3 minutes left, 2017-11-24, 14:28
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 500 SEK
 
503463
503427
503424
503701
FÅTÖLJ, Kerstin Hörlin-Holmqvist, "Lilla Adam", ur ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
17 hours 11 minutes left, 2017-11-24, 14:36
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 500 SEK
SKÅP, för hörn, omkring 1800, furu, 2-delat, höjd ca 205, ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
17 hours 19 minutes left, 2017-11-24, 14:44
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 100 SEK
BO CONCEPT, stolar, 8 st, samtida, Danmark, undderrede i ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
17 hours 35 minutes left, 2017-11-24, 15:00
Slakthusgatan 22, Stockholm
 
VITRINSKÅP, modell Mavis, ur serien Abisko, design Sabina ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
17 hours 43 minutes left, 2017-11-24, 15:08
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 400 SEK
 
503553
503513
500863
503746
MAGNUS OLESEN, soffgrupp, Danmark, 1960-tal, i palisander, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
18 hours 11 minutes left, 2017-11-24, 15:36
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 300 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 2-lådig, bemålad, beslag i mässing, ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
18 hours 23 minutes left, 2017-11-24, 15:48
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 000 SEK
Alvar Aalto, klubbord modell A 72, björk och björkfaner, ...
Estimate: SEK 300 EUR
18 hours 47 minutes left, 2017-11-24, 16:12
Södra kajen 14, Helsingfors
Bid: SEK 270 EUR
MATBORD, 1900-talets andra hälft, engelsk stil, fanérat i ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
19 hours 11 minutes left, 2017-11-24, 16:36
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 750 SEK
 
500864
503448
503512
503511
ALVAR AALTO, byrå, björk och björkfaner, tre utdragbara ...
Estimate: SEK 400 EUR
19 hours 23 minutes left, 2017-11-24, 16:48
Södra kajen 14, Helsingfors
Bid: SEK 290 EUR
SKRIVBORD, 1800-tal, gråmålat, med låda i sargen, höjd ca ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
19 hours 51 minutes left, 2017-11-24, 17:16
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 400 SEK
SNEDKLAFFSSEKRETÄR, 17/1800-tal, bemålad, 4-lådig, ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
19 hours 59 minutes left, 2017-11-24, 17:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 900 SEK
KARMSTOLAR, 3 st, 1800-talets andra hälft, nyrenässans, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
20 hours 35 minutes left, 2017-11-24, 18:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 300 SEK
 
503446
503199
503554
503491
KOMMOD, 1900-talets början, jugend, vitmålad, beslag i ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
20 hours 43 minutes left, 2017-11-24, 18:08
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 500 SEK
POUL KJAERHOLM (1920-1980), PK-31, fåtölj, E. Kold ...
Estimate: SEK 15 000 SEK
20 hours 55 minutes left, 2017-11-24, 18:20
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 18 500 SEK
BYRÅ, 1800-talets slut, gustaviansk stil, bemålad i grått, ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
21 hours 3 minutes left, 2017-11-24, 18:28
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 000 SEK
SALONGSGRUPP, 7 dlr, omkring 1900, Louis XV-stil, förgylld, ...
Estimate: SEK 8 000 SEK
21 hours 23 minutes left, 2017-11-24, 18:48
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 3 600 SEK
 
503521
503221
503441
502418
LARSSON FURNITURE, bord med klaff, massiv ek, höjd 74 cm, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
21 hours 49 minutes left, 2017-11-24, 19:14
Baltzarsgatan 6, Malmoe
Bid: SEK 350 SEK
TRÄDGÅRDSSOFFA, gjutjärn samt trä, 1800-tal, dekor i form ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
21 hours 55 minutes left, 2017-11-24, 19:20
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, omkring 1900, 3-lådig, beslag i ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
22 hours 1 minutes left, 2017-11-24, 19:26
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 800 SEK
SOFFBORD, jakaranda, höjd ca 50, 135x90

Citesinty ...

Estimate: SEK 3 000 SEK
22 hours 15 minutes left, 2017-11-24, 19:40
Magasin 5, Stockholm
 
 
 
 
Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 
Stockholms Auktionsverk Online