Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 

Auctions Furniture (447)

Subcategories: All auctions, Lounge chairs , Shelving , Office furniture , Dining tables, Dining room furniture , Cabinets, chests of drawers  , Coffee tables, occasional tables , Lounge suites, Sofas, Chairs , Other furniture 
 
536749
538057
538061
537967
GUNILLA ALLARD, karmstol, "Cinema sport", Lammhults 2001, ...
Estimate: 1 500 SEK
8 minutes left, 2018-04-24, 12:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 100 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-tal, gustaviansk stil, skuren och ...
Estimate: 1 500 SEK
22 minutes left, 2018-04-24, 12:38
Magasin 5, Stockholm
Bid: 450 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, stolar 4 st., för Bodafors, ek, ...
Estimate: 2 000 SEK
28 minutes left, 2018-04-24, 12:44
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 800 SEK
DAMSKRIVBORD, 1900-talets första hälft, rokokostil, ...
Estimate: 2 000 SEK
46 minutes left, 2018-04-24, 13:02
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 300 SEK
 
537795
537916
537932
538014
ALEXANDER LERVIK, "Dimma" prototyp, bord, perforerat och ...
Estimate: 1 500 SEK
50 minutes left, 2018-04-24, 13:06
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 550 SEK
SLAGBORD, 1900-talets början, rokokostil, vitmålat, en låda ...
Estimate: 3 000 SEK
54 minutes left, 2018-04-24, 13:10
Magasin 5, Stockholm
Bid: 4 400 SEK
SKÄNK, 1800-talets andra hälft, bemålad, renässans, ...
Estimate: 2 000 SEK
1 hour 12 minutes left, 2018-04-24, 13:28
Magasin 5, Stockholm
Bid: 650 SEK
BORD, 1800-talets slut, mahogny, svarvade ben höjd 76, ...
Estimate: 2 000 SEK
1 hour 16 minutes left, 2018-04-24, 13:32
Magasin 5, Stockholm
 
 
537912
538122
537965
537925
SKRIVBORD, 1900-talets början, jugend, två lådor med ...
Estimate: 2 000 SEK
1 hour 60 minutes left, 2018-04-24, 14:16
Magasin 5, Stockholm
Bid: 400 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, samtida, art deco stil, ljust skinn, ...
Estimate: 6 000 SEK
2 hours 10 minutes left, 2018-04-24, 14:26
Magasin 5, Stockholm
Bid: 350 SEK
SKÄNK, omkring 1900, jugend, beslag i koppar, dörrspeglarna ...
Estimate: 2 000 SEK
2 hours 16 minutes left, 2018-04-24, 14:32
Magasin 5, Stockholm
Bid: 550 SEK
SNEDKLAFFSSEKRETÄR, omkring 1800, mahogny, två lådor, ...
Estimate: 3 000 SEK
2 hours 46 minutes left, 2018-04-24, 15:02
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 500 SEK
 
538070
538025
535519
537995
ARNE NORELL, fåtölj samt fotpall, djuphäftad klädsel i ...
Estimate: 1 500 SEK
2 hours 60 minutes left, 2018-04-24, 15:16
Magasin 5, Stockholm
Bid: 750 SEK
SOFFA, 1960-tal, brännmärkt Edsbyverken, bemålad, förvaring ...
Estimate: 2 000 SEK
3 hours 10 minutes left, 2018-04-24, 15:26
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 700 SEK
ALVAR AALTO, (6) stolar, modell 611, Artek, Finland, björk, ...
Estimate: 3 000 SEK
3 hours 18 minutes left, 2018-04-24, 15:34
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 1 600 SEK
KARMSTOL, omkring 1800, Härjedalen, delvis bemålad, ...
Estimate: 1 500 SEK
3 hours 46 minutes left, 2018-04-24, 16:02
Magasin 5, Stockholm
Bid: 300 SEK
 
538063
538055
537990
537758
BRUNO MATHSSON, "Karin", fåtölj med fotpall, klädsel i ...
Estimate: 6 000 SEK
4 hours 44 minutes left, 2018-04-24, 17:00
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 7 400 SEK
SIDEBOARD, fanérat med alm, 1930-tal, 2 sidohyllor, skåp i ...
Estimate: 2 000 SEK
5 hours 20 minutes left, 2018-04-24, 17:36
Magasin 5, Stockholm
Bid: 300 SEK
SJÖMANSKISTA, 1800-tal, grönmålad, lock klätt i svarttjärad ...
Estimate: 1 500 SEK
5 hours 26 minutes left, 2018-04-24, 17:42
Magasin 5, Stockholm
Bid: 850 SEK
BERGÈRE, 1900-talets första hälft, Louis XV-stil, skuren ...
Estimate: 2 500 SEK
5 hours 46 minutes left, 2018-04-24, 18:02
Magasin 5, Stockholm
Bid: 400 SEK
 
537936
537994
538090
538092
SKÅP, omkring 1900, jugend, bemålat, skuren dekor, beslag i ...
Estimate: 3 000 SEK
5 hours 52 minutes left, 2018-04-24, 18:08
Magasin 5, Stockholm
Bid: 3 800 SEK
KISTA, Ångermanland, furu, bemålad, daterad 1836, med ...
Estimate: 2 500 SEK
5 hours 56 minutes left, 2018-04-24, 18:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 000 SEK
MICHAEL THONET, karmstolar, 1 par, samtida, formböjt trä, ...
Estimate: 2 500 SEK
6 hours 18 minutes left, 2018-04-24, 18:34
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 000 SEK
SLAGBORD, blåmålat furu, 1800-tal, med låda i sargen, höjd ...
Estimate: 3 000 SEK
6 hours 24 minutes left, 2018-04-24, 18:40
Magasin 5, Stockholm
Bid: 6 400 SEK
 
538060
537764
538076
538024
BORD med stenskiva, nyrokokostil, 1900-talets andra hälft, ...
Estimate: 2 000 SEK
6 hours 46 minutes left, 2018-04-24, 19:02
Magasin 5, Stockholm
Bid: 450 SEK
SOFFBORD, 1970-tal, stenmassa, underrede i metall höjd ca ...
Estimate: 2 000 SEK
6 hours 60 minutes left, 2018-04-24, 19:16
Magasin 5, Stockholm
 
BLOMBORD/-PIEDESTALER, 1 par, samtida, smide, med insatser, ...
Estimate: 3 000 SEK
7 hours 4 minutes left, 2018-04-24, 19:20
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 1 500 SEK
GRANGE, dubbelsäng, modell Louis Philippe, 1900-talets ...
Estimate: 5 000 SEK
7 hours 8 minutes left, 2018-04-24, 19:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: 3 600 SEK
 
537770
536877
535615
536730
SKÅP, 1700-tal, rokoko, fanerade med bl.a. valnöt, 2-delat, ...
Estimate: 15 000 SEK
7 hours 22 minutes left, 2018-04-24, 19:38
Magasin 5, Stockholm
Bid: 8 000 SEK
BRUNO FATTORINI, bord, Colord Keramik "Lim_04", stomme av ...
Estimate: 4 000 SEK
7 hours 28 minutes left, 2018-04-24, 19:44
Makadamgatan 11, Helsingborg
Bid: 300 SEK
ALVAR AALTO, matbord, Artek, vit laminatskiva, ben i ...
Estimate: 3 000 SEK
7 hours 54 minutes left, 2018-04-24, 20:10
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 5 000 SEK
SKRIVBORD, nyrokoko, 1800-talets slut, fronten med en låda, ...
Estimate: 2 000 SEK
8 hours 12 minutes left, 2018-04-24, 20:28
Magasin 5, Stockholm
Bid: 350 SEK
 
538080
537886
538036
538353
CAFÉBORD, emaljskiva på benställning i smide, ihopfällbart, ...
Estimate: 2 000 SEK
8 hours 20 minutes left, 2018-04-24, 20:36
Magasin 5, Stockholm
Bid: 750 SEK
KARMSTOLAR, 2 st, STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft, ...
Estimate: 2 000 SEK
8 hours 28 minutes left, 2018-04-24, 20:44
Baltzarsgatan 6, Malmoe
Bid: 350 SEK
STOLAR, 6 st, 1900-tal, rokokostil, stoppade sitsar, ...
Estimate: 2 000 SEK
8 hours 48 minutes left, 2018-04-24, 21:04
Magasin 5, Stockholm
 
BORDSBEN, 4 st, String modell, 1950-60-tal, höjd ca 69,5 cm
Estimate: 1 500 SEK
21 hours 52 minutes left, 2018-04-25, 10:08
Magasin 5, Stockholm
Bid: 350 SEK
 
538461
538248
538142
538365
CARL MALMSTEN, "Herrgården", matbord, skiva fanérad i ...
Estimate: 6 000 SEK
22 hours 28 minutes left, 2018-04-25, 10:44
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 5 400 SEK
BRUNO MATHSSON, för Dux, bord, kvadratiskt med kluvna ben, ...
Estimate: 2 000 SEK
22 hours 44 minutes left, 2018-04-25, 11:00
Slakthusgatan 22, Stockholm
 
CHARLES & RAY EAMES, "Lounge chair with Ottoman", fåtölj ...
Estimate: 30 000 SEK
22 hours 50 minutes left, 2018-04-25, 11:06
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 25 000 SEK
HJORT KNUDSEN, Danmark, fåtölj med fotpall, 1900-talets ...
Estimate: 2 000 SEK
23 hours 24 minutes left, 2018-04-25, 11:40
Magasin 5, Stockholm
Bid: 300 SEK
 
 
 
Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 
Stockholms Auktionsverk Online