Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 

Auctions Möbler (266)

Subcategories: All auctions, Lounge chairs , Shelving , Office furniture , Dining tables, Dining room furniture , Cabinets, chests of drawers  , Coffee tables, occasional tables , Lounge suites, Sofas, Chairs , Other furniture 
 
486224
486542
486472
486246
486224 STOLAR, sengustavianska stockholmsarbeten, varav en stol ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
9 hours 38 minutes left, 2017-09-20 kl 10:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 200 SEK
486542 SOFFBORD, teak, 1950/60-tal, svärtad bordsskiva med ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
9 hours 44 minutes left, 2017-09-20 kl 10:18
Slakthusgatan 22, Stockholm
 
486472 STOLAR, 6 st., textil, 2000-tal, Richelieu Art & Meubles de ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
9 hours 50 minutes left, 2017-09-20 kl 10:24
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 1 200 SEK
486246 KNOLLS MODERNA FÅTÖLJER, fåtölj, 1900-talets mitt, betsad ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
10 hours 5 minutes left, 2017-09-20 kl 10:39
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 700 SEK
 
 
 
486553
486557
486539
486391
486553 PIET HEIN & BRUNO MATHSSON, Fritz Hansen, 2007, matbord ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
10 hours 8 minutes left, 2017-09-20 kl 10:42
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 3 800 SEK
486557 MATBORD, 2000-tal, rokokostil, gråmålat, höjd ca 78, 165x85 ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
10 hours 26 minutes left, 2017-09-20 kl 11:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 300 SEK
486539 FÅTÖLJER, 1 par, gustaviansk stil, Richelieu Art & Meubles ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
10 hours 29 minutes left, 2017-09-20 kl 11:03
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 5 200 SEK
486391 SLAGBORD, 1800-tal, rödmålat, med dubbla slag, höjd 76, ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
10 hours 32 minutes left, 2017-09-20 kl 11:06
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 400 SEK
 
 
 
486450
486456
486543
486404
486450 NATTYGSBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft, 4 lådor, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
10 hours 38 minutes left, 2017-09-20 kl 11:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 800 SEK
486456 GUNILLA ALLARD, "Chicago", bord, Lammhults, skivor i svart ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
10 hours 53 minutes left, 2017-09-20 kl 11:27
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 2 000 SEK
486543 SOFFBORD, Richelieu Art & Meubles de France, Frankrike, ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
10 hours 59 minutes left, 2017-09-20 kl 11:33
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 400 SEK
486404 HÄNGSKÅP, allmoge, 1800-tal, bemålat, höjd 89, 56x32 cm, ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
11 hours 5 minutes left, 2017-09-20 kl 11:39
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 850 SEK
 
 
 
486407
486581
486499
486582
486407 THONET, soffa, tidigt 1900-tal, formböjd, betsad bok, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
11 hours 29 minutes left, 2017-09-20 kl 12:03
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 2 800 SEK
486581 MATSALSBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft, otydlig ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
11 hours 47 minutes left, 2017-09-20 kl 12:21
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 350 SEK
486499 SKÄNK, omkring 1900, jugend, gråmålad, 2 lådor i sargen, ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
11 hours 53 minutes left, 2017-09-20 kl 12:27
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 200 SEK
486582 SKÅP 1800-talets slut, fanerat i valnöt och valnötsrot, med ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
12 hours 11 minutes left, 2017-09-20 kl 12:45
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 500 SEK
 
 
 
486418
486537
486508
486347
486418 HÄNGSKÅP, allmoge, 1800-tal, bemålat, 3 lådor, höjd 94, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
12 hours 32 minutes left, 2017-09-20 kl 13:06
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 600 SEK
486537 VITRINSKÅP för hörn, 1 par, 1800-talets andra hälft, ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
12 hours 38 minutes left, 2017-09-20 kl 13:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 650 SEK
486508 BOKSKÅP, 1800-talets andra hälft, bemålat, inrett med ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
12 hours 41 minutes left, 2017-09-20 kl 13:15
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 4 800 SEK
486347 FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft, Louis quinze-stil, röd ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
12 hours 44 minutes left, 2017-09-20 kl 13:18
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 650 SEK
 
 
 
486390
486350
486545
486365
486390 SÄNGAR, 2 st., snarlika, järn, svartlackerade, längd ...
Estimate: SEK 5 000 SEK
12 hours 59 minutes left, 2017-09-20 kl 13:33
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 600 SEK
486350 SOFFBORD, 1900-talets andra hälft, röd sten, höjd ca 52, ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
13 hours 32 minutes left, 2017-09-20 kl 14:06
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 300 SEK
486545 ARNE JACOBSEN, Fritz Hansen, tillverkningsår 2006, 6 stolar ...
Estimate: SEK 9 000 SEK
13 hours 38 minutes left, 2017-09-20 kl 14:12
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 6 000 SEK
486365 SIGURDUR GUSTAFSSON, "Tango", stol, stomme av rödlackerad ...
Estimate: SEK 8 000 SEK
13 hours 47 minutes left, 2017-09-20 kl 14:21
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 5 400 SEK
 
 
 
486231
486544
486236
486583
486231 SIDOBORD, samtida, gustaviansk stil, bemålat, höjd 73, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
14 hours 2 minutes left, 2017-09-20 kl 14:36
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 500 SEK
486544 ARNE JACOBSEN, Fritz Hansen, tillverkningsår 2006, 4 stolar ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
14 hours 41 minutes left, 2017-09-20 kl 15:15
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 3 400 SEK
486236 SOFFA, samtida, Howardmodell, svängd modell, beige klädsel, ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
14 hours 44 minutes left, 2017-09-20 kl 15:18
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 750 SEK
486583 CARL MALMSTEN, "Lilla Åland", stol, blålackerad, sitthöjd ...
Estimate: SEK 1 000 SEK
15 hours 2 minutes left, 2017-09-20 kl 15:36
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 650 SEK
 
 
 
486420
486409
486578
486394
486420 BORD, med låda, allmoge, 1800-tal, höjd 77, 107x66 cm
Estimate: SEK 1 500 SEK
15 hours 38 minutes left, 2017-09-20 kl 16:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 350 SEK
486409 THONET, stolar, 1 par, tidigt 1900-tal, formböjd, betsad ...
Estimate: SEK 1 000 SEK
15 hours 44 minutes left, 2017-09-20 kl 16:18
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 600 SEK
486578 GRANGE, säng, Frankrike, 1900-talets slut, brickmärkt, ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
15 hours 53 minutes left, 2017-09-20 kl 16:27
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 3 200 SEK
486394 KARMSTOLAR, 1 par, barockstil, skuren dekor och klädsel i ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
15 hours 59 minutes left, 2017-09-20 kl 16:33
Magasin 5, Stockholm
 
 
 
 
486359
486501
486222
486560
486359 SKÅP, allmoge, tvådelat, höjd ca 230, bredd 154, djup 44 ...
Estimate: SEK 5 000 SEK
16 hours 5 minutes left, 2017-09-20 kl 16:39
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 1 200 SEK
486501 Sidobord, 1 par, Frankrike, Richelieu Art & Meubles de ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
16 hours 26 minutes left, 2017-09-20 kl 17:00
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 2 400 SEK
486222 MATBORD, 17/1800-tal, sarg med låda, bemålat, höjd ca 77, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
16 hours 47 minutes left, 2017-09-20 kl 17:21
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 300 SEK
486560 BYRÅ, sengustaviansk stil, omkring 1900-talets mitt, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
16 hours 50 minutes left, 2017-09-20 kl 17:24
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 400 SEK
 
 
 
486477
486321
486457
486552
486477 SVANTE SKOGH, satsbord, 3 delar, teak, brännmärkt Seffle ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
16 hours 53 minutes left, 2017-09-20 kl 17:27
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 550 SEK
486321 AXEL EINAR HJORTH, "Skoga", bänk, modellen formgiven för ...
Estimate: SEK 20 000 SEK
17 hours 8 minutes left, 2017-09-20 kl 17:42
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 21 000 SEK
486457 GUNILLA ALLARD, "Chicago", bord, Lammhults, skivor i svart ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
17 hours 14 minutes left, 2017-09-20 kl 17:48
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 1 300 SEK
486552 PIET HEIN & BRUNO MATHSSON, Fritz Hansen, 2007, matbord ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
17 hours 32 minutes left, 2017-09-20 kl 18:06
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 4 800 SEK
 
 
 
Use of cookies.
Our website uses cookies, among other things for you to be able to log in and place bids. If you do not want cookies to be stored on your computer you can disable it in your browser settings. Then no cookies will be stored, but you will not be able to use certain portions of the site, such as login to participate in the bidding.
Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 
Stockholms Auktionsverk Online
Contact

Customer Service
tel +46 8 453 67 10
Switchboard tel
+46 8 453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Online Auction

Viewing/Collection of lots/
Consignments

Regular opening hours 
Monday-Friday 10am-6pm
Saturday 10am-4pm

Branches

Gothenburg
Geijersgatan 14
Read more

Malmoe/Copenhagen
Engelbrektsgatan 7
Read more

Buy/Sell

Read about how to buy at our online auctions at Magasin 5.
Read more