Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 

Auctions Vapen/Medaljer (411)

 
486527
474056
487337
474059
486527 SLAGLÅSGEVÄR, svenskt, 1700-tal, ändrad från flintlås, ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
1 day left, 2017-09-21 kl 20:32
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 800 SEK
474056 GINO QUESADA, kniv, damaskerat blad med signatur, bolster i ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
3 days left, 2017-09-23 kl 12:06
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 700 SEK
487337 SABELBAJONETTER, 2 st, svenska, m/1867, längd 63 cm
Estimate: SEK 2 000 SEK
3 days left, 2017-09-23 kl 12:42
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 600 SEK
474059 ROLF BACKLUND, smyckeskniv i ask, damaskerat blad av Ivan ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
3 days left, 2017-09-23 kl 12:51
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 3 000 SEK
 
 
 
487409
474057
474061
474058
487409 HUGGARE, svensk, m/1748-1856, svart läderbalja med två ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
3 days left, 2017-09-23 kl 13:33
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 950 SEK
474057 GINO QUESADA, kniv, damaskerat blad med signatur, bolster i ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
3 days left, 2017-09-23 kl 14:15
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 950 SEK
474061 ROLF BACKLUND, smyckeskniv, graverat renhorn, total längd 9 ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
3 days left, 2017-09-23 kl 15:03
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 750 SEK
474058 HENRY HILLDÈN, kniv, damaskerat och signerat blad, skaft i ...
Estimate: SEK 8 000 SEK
3 days left, 2017-09-23 kl 15:21
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 6 000 SEK
 
 
 
487341
487397
474060
466593
487341 FASKINKNIV, m/1848 med balja, HUGGARE m/1856, med balja
Estimate: SEK 2 000 SEK
3 days left, 2017-09-23 kl 15:42
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
487397 POLISKASK, svensk, med Skånegrip, 1800-talets slut
Estimate: SEK 2 000 SEK
3 days left, 2017-09-23 kl 21:06
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 600 SEK
474060 ROLF BACKLUND, smyckeskniv, damaskerat blad, slida och ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
3 days left, 2017-09-23 kl 21:46
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
466593 FLINTLÅSPISTOL, 1800-tal, för den orientaliska marknaden, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
 
 
 
477641
455076
478249
483069
477641 SMÅLANDS HUSARER, broderad vägbonad med text: "Then ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:02
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 350 SEK
455076 SABLAR, 2 st, svenska, m/1893 för kavallerimanskap, längd ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:08
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 200 SEK
478249 SKULPTUR, Karl XII, gips 1900-tal, signerad och daterad ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:10
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 550 SEK
483069 SABEL, svensk, m/1893 för kavallerimanskap, med ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 200 SEK
 
 
 
462552
486627
458390
464490
462552 SLAGLÅSPISTOL, s.k. bootlegpistol, 1800-tal, med ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:14
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 900 SEK
486627 KULTÄNGER, Lyman 690, 2 Hensel 690, 2 Hensel 700, RUNDKULOR ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:16
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
458390 KRIS, Madura, vågig damaskerad klinga, skulpterat fäste i ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:18
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
464490 SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1850 flankör, Huskvarna faktori ...
Estimate: SEK 5 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:20
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 4 200 SEK
 
 
 
486618
457728
455635
458261
486618 KULTÄNGER, 12 st moderna, för spets- och rundkulor i olika ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:22
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 900 SEK
457728 VÄRJKÄPP, svarvad träpåk i 4 gängade sektioner, försedd med ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 200 SEK
455635 SLAGLÅSREVOLVER, 1800-tal, 4 pipor i knippe, kaliber ca ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:26
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 3 000 SEK
458261 KRIS, Madura, damaskerad klinga med förgylld dekor, ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:28
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 400 SEK
 
 
 
482793
453207
482251
464918
482793 DOLK, ottomansk, 1800-tal, klinga med stålskuren dekor på ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:30
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 300 SEK
453207 FLINTLÅSPISTOL, engelsk, signerad In Henshaw, (John H) ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:32
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 4 800 SEK
482251 SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1850 studsare, tillverkad av P.J. ...
Estimate: SEK 7 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:34
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 6 600 SEK
464918 PEDANG LURUS, Java, 1800-talets slut, damaskerad klinga, ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:36
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
 
 
 
464475
469906
471936
465419
464475 SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1850, studsare, med löskolv, ...
Estimate: SEK 5 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:38
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 3 800 SEK
469906 FÄLLKNIV, 1900-talets början. Friderich Herder A S, med ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:40
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 300 SEK
471936 SLAGLÅSPISTOL, med påskruvbar pipa, 1800-talets slut, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:42
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 500 SEK
465419 SLAGLÅSPISTOL, irländsk, dubbelpipig, signerad Kavanagh ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 10:44
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 3 400 SEK
 
 
 
461788
469246
455088
471949
461788 ROYAL DOULTON, ASPREY LONDON, sejdel, keramik, svartmålad ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 11:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 5 400 SEK
469246 SNAPPLÅSPISTOL, albansk, s.k. råttsvanspistol, 1800-tal, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 11:02
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 200 SEK
455088 ORDENSSVÄRD, amerikanskt, klinga med etsad dekor och ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 11:04
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 100 SEK
471949 SLAGLÅSGEVÄR, puntgun, brittisk, damaskerad pipa, kaliber ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 11:06
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 500 SEK
 
 
 
464735
475614
484215
459150
464735 JAMBIYA, 1900-tal, fästet dekorerat med mässingsbeslag och ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 11:08
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
475614 SABEL, svensk 1900-talets början, klingan märkt Svalling ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 11:10
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 350 SEK
484215 STRIDSKLUBBA, "knobkerrie", med läderklätt huvud, tunt ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 11:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 550 SEK
459150 KAMMARLADDNINGSPISTOL, för målskytte, signerad F. Weiland ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
4 days left, 2017-09-24 kl 11:14
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 4 400 SEK
 
 
 
Use of cookies.
Our website uses cookies, among other things for you to be able to log in and place bids. If you do not want cookies to be stored on your computer you can disable it in your browser settings. Then no cookies will be stored, but you will not be able to use certain portions of the site, such as login to participate in the bidding.
Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 
Stockholms Auktionsverk Online
Contact

Customer Service
tel +46 8 453 67 10
Switchboard tel
+46 8 453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Online Auction

Viewing/Collection of lots/
Consignments

Regular opening hours 
Monday-Friday 10am-6pm
Saturday 10am-4pm

Branches

Gothenburg
Geijersgatan 14
Read more

Malmoe/Copenhagen
Engelbrektsgatan 7
Read more

Buy/Sell

Read about how to buy at our online auctions at Magasin 5.
Read more