Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 

Auctions Weapons/Medals (24)

 
545753
545358
545345
544238
SIGNALLAMPA/ MORSELAMPA, 1900-talets början, AGA, ...
Estimate: 1 200 SEK
44 minutes left, 2018-05-23, 19:26
Magasin 5, Stockholm
Bid: 3 200 SEK
SALUTKANON, 1800-tal, eldrör i brons, lavett i trä med ...
Estimate: 3 000 SEK
1 hour 24 minutes left, 2018-05-23, 20:06
Makadamgatan 11, Helsingborg
Bid: 2 800 SEK
OFFICERSUNIFORM MED MÖSSA, Dolma m/1895, husarregemente
Estimate: 3 000 SEK
2 hours 24 minutes left, 2018-05-23, 21:06
Makadamgatan 11, Helsingborg
Bid: 5 400 SEK
TECKEN, ÄRMBAND, 6+2 st
Estimate: 150 EUR
20 hours 39 minutes left, 2018-05-24, 15:21
Södra kajen 14, Helsingfors
Bid: 40 EUR
 
544237
546768
546964
546953
Skyddskårstecken och ärmband, 4 + 1 st
Estimate: 300 EUR
1 day left, 2018-05-24, 21:14
Södra kajen 14, Helsingfors
Bid: 150 EUR
FLINTLÅSGEVÄR, Balkan, troligen 1800-talets första hälft, ...
Estimate: 2 000 SEK
2 days left, 2018-05-25, 15:48
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 1 000 SEK
VÄNSTERHANDSDOLK, 1600-tal, tveeggad klinga, fäste med ...
Estimate: 9 000 SEK
3 days left, 2018-05-26, 11:04
Magasin 5, Stockholm
Bid: 7 000 SEK
MUSKEDUNDER, rysk, ursprungligen 1600-tal, med ...
Estimate: 25 000 SEK
3 days left, 2018-05-26, 11:28
Magasin 5, Stockholm
Bid: 19 000 SEK
 
546956
546960
546962
546670
SLAGLÅSPISTOL, spansk, 1700-talets andra hälft, ändrad från ...
Estimate: 3 500 SEK
3 days left, 2018-05-26, 12:32
Magasin 5, Stockholm
Bid: 2 600 SEK
VÄRJA, fransk, klinga med förgylld dekor, fäste i förgylld ...
Estimate: 2 000 SEK
3 days left, 2018-05-26, 15:02
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 500 SEK
VÄRJA, 1700-talets mitt, graverad klinga, förgyllt ...
Estimate: 3 000 SEK
3 days left, 2018-05-26, 16:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: 2 400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal), meny, akvarell, motiv ...
Estimate: 2 000 SEK
3 days left, 2018-05-26, 17:02
Makadamgatan 11, Helsingborg
Bid: 400 SEK
 
546785
546544
546967
546970
SABEL, modell 1867, för manskap i kavalleriet, kavel i ...
Estimate: 1 500 SEK
3 days left, 2018-05-26, 19:48
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: 450 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, Sverige, m/1815-1845, Norrtälje Faktori, ...
Estimate: 1 500 SEK
4 days left, 2018-05-27, 19:02
Makadamgatan 11, Helsingborg
Bid: 1 500 SEK
DOLKAR, 2 st, orientaliska, med böjda klingor, varav en med ...
Estimate: 2 000 SEK
4 days left, 2018-05-27, 19:58
Magasin 5, Stockholm
Bid: 350 SEK
KNIVAR, BAJONETTER, 8 dlr, bestående bla av sabelbajonett, ...
Estimate: 2 000 SEK
4 days left, 2018-05-27, 20:06
Magasin 5, Stockholm
Bid: 1 000 SEK
 
545476
545482
545480
546486
HUGGARE, 2 st, m/1748, en med P-stämplad klinga samt på ...
Estimate: 2 000 SEK
5 days left, 2018-05-28, 12:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: 750 SEK
SABEL, svensk, m/1893, märkt G.E. Svalling, Mölntorp, ...
Estimate: 1 500 SEK
5 days left, 2018-05-28, 12:44
Magasin 5, Stockholm
Bid: 650 SEK
SABEL, svensk, m/1893, märkt E. Svalling, Eskilstuna, svart ...
Estimate: 1 500 SEK
5 days left, 2018-05-28, 15:36
Magasin 5, Stockholm
Bid: 550 SEK
SVÄRDSORDEN, Kommendörstecken, 18 k guld och emalj, CF ...
Estimate: 12 000 SEK
5 days left, 2018-05-28, 16:08
Magasin 5, Stockholm
Bid: 10 000 SEK
 
545484
547730
548408
547891
SABEL, svensk, 1880-tal, s.k. släpsabel, stålfäste, ...
Estimate: 1 200 SEK
5 days left, 2018-05-28, 21:34
Magasin 5, Stockholm
Bid: 900 SEK
SAMEKNIV, handtag i björk och graverat horn, slida i ...
Estimate: 1 500 SEK
6 days left, 2018-05-29, 17:24
Magasin 5, Stockholm
 
VÄRJA, svensk, för ämbetsman, tveeggad klinga, korsformat ...
Estimate: 1 500 SEK
7 days left, 2018-05-30, 16:20
Magasin 5, Stockholm
Bid: 300 SEK
PALLASCH, rak tveeggad klinga med ås, fäste med korg ...
Estimate: 2 000 SEK
7 days left, 2018-05-30, 19:21
Makadamgatan 11, Helsingborg
Bid: 1 300 SEK
 
 
 
Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 
Stockholms Auktionsverk Online